JAV Karo veteranų administracija oficialiai pripažino ELT gydymą

JAV Karo veteranų administracija oficialiai pripažino ELT kaip saugų ir efektyvų, alternatyvų metodą, galintį padėti atsikratyti Potrauminio streso sindromo.
JAV Karo Veteranų administracija (VA) patvirtino Emocinės laisvės technikas (ELT) kaip "paprastai saugią" terapiją. Išnagrinėjusi ELT saugumo ir efektyvumo įrodymus, VA integruoto sveikatos koordinavimo centro ekspertų grupė patvirtino ELT darbui su veteranais.
Patvirtinimas reiškia, kad VA terapeutai galės taikyti ELT savo klientams, sergančiais potrauminio streso sindromu (PTSS), depresija, nerimu, chronišku skausmu ir kitomis ligomis.
ELT poveikis buvo aprašytas daugiau kaip 100 klinikinių tyrimų. Jie įrodė, kad šios technikos veiksmingos daugeliui psichologinių ir fiziologinių susirgimų atveju. ELT jungia populiarių gydymo būdų elementus, tokius kaip kognityvinio elgesio terapijos ir akupresūros. Dėl šios priežasties Emocinės laisvės technikos (Emotional Freedom Techniques (EFT)) dar dažnai vadinamos "tapingu", nuo angliško žodžio tap - tapšnoti, belsti, baksnoti.
Buvo tiriamas gydymo ELT poveikis PTSS. Metaanalizė sujungė statistinius duomenis iš 7 atsitiktinių imčių kontroliuojamų tyrimų ir nustatė, kad EFT turi labai didelį gydomąjį poveikį (Sebastian & Nelms, 2016 m.).
ELT depresijos metaanalizė parodė panašius rezultatus: "Rezultatai rodo, kad klinikinė EFT buvo labai efektyvi mažinant depresijos simptomus... ELT poveikis buvo didesnis, lyginant su antidepresantų ir psichoterapijos poveikiu." (Nelms & Castel, 2016).
Emocinės laisvės technikų pripažinimas nuėjo ilgą kelią. Jau 2004 m. ELT praktikuotojai pirmą kartą atkreipė VA dėmesį į ELT. Jie pamatė, kaip greitai ir sėkmingai vyksta gydymas pirmojoje iš Irako sugrįžtančių veteranų grupėje. Tačiau daugelį metų VA atmetinėjo šį metodą, nepaisant įvairių kongreso narių pastangų. Jau daugelį metų ELP praktikuotojai siūlė labai sėkmingą PTSS gydymo programą, apimančią ELT, bet šis klausimas nebuvo svarstytas iki 2015 m. pabaigos.
Gydant veteranus tradicinėmis priemonėmis gerų rezultatų nepavykdavo pasiekti arba dažnu atveju jie nesulaukdavo jokios pagalbos.
Norėdami užpildyti šią spragą, grupė savanorių ELT praktikuotojų sukūrė Veteranų streso projektą. Buvo įkurtas internetinis portalas, skirtas veteranams užmegzti kontaktus su praktikuotojais. Remiantis šių ir kitų praktikuotojų patirtimi, buvo išleistos gydymo gairės, kaip naudoti ELT su veteranais, sergančiais PTSS. Buvo rekomenduojama 10 gydymo seansų, bet dažnai pakakdavo pusės susitikimų, kad būtų pašalinti tokie simptomai kaip iškylantys trauminiai prisiminimai, naktiniai košmarai ir nerimas (Church, Stern, Boath, Stewart, Feinstein, & Clond, 2017).
Po šešių "Streso projekto" programos sesijų Kapitonas George'as Petersas liudijo: "35 metus man buvo sunku. Buvau išsiskyręs, atleistas iš darbo ir manęs bijojo mano vaikai, nes aš per daug reaguodavau į bet kokią provokaciją. Šešios gydymo valandos suteikė man priemonę, kurios pagalba aš galiu keistis".
Minėtame portale VA darbuotojai gali rasti ekspertų mokslinės bendruomenės patvirtintas gydymo gaires, kurios įtraukia ELT ir keletą kitų metodų, įskaitant gydomojo prisilietimo (Healing Touch), Akupresūros ir "Reiki" kaip saugias terapijas.
Nuorodos:
Church, D., Stern, S., Boath, E., Stewart, A., Feinstein, D., & Clond, M. (2017). Emocinės laisvės metodikos (EFT) naudojimas gydant veteranų PTSS: įrodymų peržiūra, praktikų apklausa ir siūlomos klinikinės rekomendacijos. The Permanente Journal, 21 (2), 16-23.